در مصاحبه های استخدامی امروزی چه سوالاتی از شما خواهند پرسید؟

در مصاحبه های استخدامی امروزی چه سوالاتی از شما خواهند پرسید؟

مصاحبه های استخدامی که امروزه بیشتر به مصاحبه شغلی شهرت پیدا کرده و شناخته می شود، تفاوت زیادی به مصاحبه های که در گذشته انجاممی شد کرده است، امروز شرکت در مصاحبه های استخدامی بدون آمادگی قبلی تاثیز منفی در موفقیت شما خواهد گذاشت،چرا که سوالاتی پرسیده می شود که شما انتظار آن را از قبل نداشته اید و این سوالات نیاز به آمادگی قبلی برای پاسخگویی بهتر دارد، هر چند شاید باشند کسانی که بدون آمادگی قبلی نیز بتوانند پاسخ مناسبی به این سوالات بدهند، ولی حتی همان افراد نیز در صورتی که با آمادگی قبلی شرکت می کردند، با قاطعیت بسیار بیشتری به سوالات می توانستند پاسخ دهند.

در این بخش به ۱۰ سوال رایچ در مصاحبه های استخدامی پرداخته ایم، به صورت مختصر در مورد هر یک از سوالات توضیح خواهیم داد، لیکن با توچه به اهمیتی که این سوالات برای موفقیت شما دارد، به صورت مشروح تر در پست های قبلی به صورت جداگانه توضیح مفصلی در مورد هر یک خواهیم داد.
شاید با ضریب یقین بالا بتوانیم بگوییم اگر شما بتوانید به این سوالات با همان کیفیت و دقتی که گفته شده است، پاسخ دهید، موفقیت شما در مصاحبه های استخدامی،به خصوص در سازمان های خصوصی متعبر داخلی و حتی بین المللی تضمین شده خواهد بود.
تا چند سال پیش، این سوالات بیشتر در سازمان های خصوصی مطرح می  گشت و سازمان های دولتی بیشتر سوالات عقیدتی و سیاسی از داوطلبان می پرسیدند، اما امروزه سازمان های دولتی معتبر نیز به سمت جذب نیروی های با هوش و با استعداد کاری پیش رفته اند، لذا تغییر زیادی در مصاحبه های شغلی خود و اصول جذب نیروی خود داده اند؟
اما این ۱۰ سوال رایچ در مصاحبه های شغلی چیست؟
اگر قصد شرکت در یک مصاحبه استخدامی، به خصوص مصاحبه های استخدامی شرکت های معتبر و حرفه ای را دارید، این بخش به شما کمک بزرگی خواهد کرد، بهتر است با مطالعه این بخش از هم اکنون خود را با سوالات به ظاهر ساده ولی بسیار با اهمیت مصاحبه های شغلی آماده کنید. سوالاتی که از پاسخ شما به نکات زیادی پی خواهند برد.
۱- در مورد خودتان صحبت کنید؟
در پاسخ به این سوال، درخواست آنها از شما سخنان بی ربط از قبیل تاریخچه زندگی شما، تیم مورد علاقه شما، ماشین مورد علاقه شما، مدرسه و خانواده شما نیست، بهتر است افکار آنها را به سمت خودتان سوق دهید، آنها قصد دارند از صحبت های شما، صلاحیت شما را به نسبت سایر کارجویان برای این شعل بررسی کنند.
شما در پاسخ به این سوال باید مصاحبه گران را توجیه کنید که چرا شما برای این شغل مناسب هستید.
این سوال معمولا اولین سوال مصاحبه گران است، زیرا مصاحبه گران به دنبال بررسی صلاحیت شما برای این شغل هستند و همچنین به دنبال علاقمندی های شما.
در مقاله ای دیگر به طور جامع به نحوه پاسخ دهی به این سوال “در باره خودتان بگویید؟” خواهیم پرداخت، چرا که پاسخ درست به این سوال، شاید به اندازه تمام مصاحبه شما اهمیت داشته باشد.
۲- بزرگ ترین ضعف شما چیست؟
یکی از سوالاتی که اغلب در مصاحبه های استخدامی مورد پرسش قرار می گیرد. ممکن است جواب ما کمی احمقانه باشد، و یا این که قبول کنیم ضعف داریم و آماده باشیم که آن را اعلام کنیم.
برای این سوال سه نوع پاسخ وجود دارد (بسته به نقاط ضعف مختلف)
توجه داشته باشید که برای هر شغل، ضعف درست را انتخاب کنید. و آماده باشید که پاسخ دادن به سوالاتی بعدی که در مورد سایر ضعف های شما پرسیده خواهد شد.
برای راهنمایی بهتر، چند ضعف متداول و نحوه پاسخ دهی به آن را برای شما به زودی آماده خواهیم کرد که در بخش “نقطه ضعف شما چیست؟” می توانید مشاهده کنید و بهترین پاسخ را برای این سوال داشته باشید.
۳- بزرگترین نقطه قوت شما چیست؟
بهترین نقطه قوت خود که مرتبط با این شغل می باشد را بیان کنید. این که شما به عنوان یک کارجوی خبرنگاری در حال مصاحبه هستید و اعلام کنید که می توانید از یک ساختمان بلند پرش داشته باشید، نقطه قوت محسوب نمی گردد.
در پاسخ به این سوال باید از نقاط قوت خود در رابطه با شغل و کارفرمای خود بگویید. به عنوان مثال در مورد خبرنگاری بهتر است به آنچه که دیگران در این زمینه از شما تعریف می کنند اشاره کنید، به دستاوردها و پاداش های که در این زمینه دریافت کرده اید و سایر نقاط قوت خود در زمینه خبرنگاری اشاره کنید.
اگر شما یک لیست از نقاط قوت خود دارید، به مواردی اشاره کنید که برای این شغل مناسب می باشد.
به دستاوردهای از خود در این زمینه شغلی اشاره کنید که خود نشان دهنده نقاط قوت شما باشد. پاسخ جامع تر به این سوال را در مقاله ما با عنوان “نقاط قوت خود را بیان کنید؟” می توانید مطالعه کنید.
۴- خودتان را در ۵ سال آینده کجا می بینید؟
این سوال ممکن است شما را به اشتباه اندازد. در مورد شغل و مدیرعامل صحبت کردن پاسخ مناسبی نیست، آنها می خواهند بدانند آیا شما برنامه ای برای ماندن دارید، در مورد آینده چه فکری دارید، می خواهند بدانند که آیا شما مناسب این شغل هستید.
در واقع میخواهند یک نگاه به برنامه های کوتاه مدت شما داشته باشند، برای هر شغلی، بیشتر روی شغل مربوطه و روی کارفرما تمرکز کنید،برای ارائه یک پاسخ کامل به این مقاله، با توجه به اهمیت سوال، یک مقاله کامل با عنوان “در ۵ سال آینده خودتان را کجا می بینید؟” آماده کرده ایم که پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید.
۵- چگونه این شغل را پیدا کردید؟
یکی دیگر از سوالاتی که معمولا در مصاحبه های شغلی پرسیده می شود، این سوال است، این سوال اغلب به این دلیل پرسیده می شود که کارفرما متوجه این شود که چه روشی برای پیدا کردن کارجو مناسب تر می باشد. با این روش کارفرما می تواند روش های که بیشتر مفید است را ترویج دهد و روش های را که مفید نبوده است کنار بگذارد.
نگویید که به صورت تصادفی آگهی شما را در یک روزنامه دیده ام، بلکه بهتر است علاقه خود را به این شغل و به این شرکت نشان دهید، برای پاسخ کامل تر می توانید مقاله کوتاه ما را در مورد “چگونه این شغل را پیدا کرده اید؟” مطالعه کنید.
۶- چگونه می خواهید اینجا کار کنید؟
شما ممکن است در پاسخ به این سوال از فواید این شغل برای خودتان بگویید، ولی این یک اشتباه بزرگ است!
آنها می خواهند بفهمند که شما چقدر در مورد آنها می دانید، به چه میزان شما واقعا یه این سازمان و این شغل علاقمند هستید.
این سوال همانند سوال قبلی (در ۵ سال آینده خودتان را کجا می بینید؟) یک سوال خوب برای کارفرما خواهد بود تا بداند برنامه آینده شما چیست، آیا به این شرکت و این سازمان علاقمند هستید، آیا قصد ندارید که به زودی دنبال کار دیگری باشید.
۷- در باره ما چه چیزی می دانید؟
عدم دانش کافی در مورد کارفرما، برابر است با فقدان علاقه در ذهن مصاحبه گر، چیزی که کشنده است!
نشان دهید که شما واقعا به این کار علاقمند هستید با جستجو کردن در مورد شرکت مربوطه و حتی در مورد مصاحبه گر.
بعضی از کارجویان بدون هیچ دلیلی برای برخی از مشاغل درخواست می فرستند (چیزی که اغلب برای کارفرمایان آشکار است) نشان دهید که شما یک کارجوی بی علاقه نیستید.
۸- چرا شعل قبلی تان را ترک کرده اید؟
مراقب باشد، از شغل قبلی خود از کارفرمای قبلی خود بد نگویید، دلایل بسیار منطقی وجود دارد که می توانید برای ترک شغل خود ارائه دهید. آنها هیچ تصوری از بد اخلاقی مدیر قبلی شما ندارند.
تعدیل نیرو، اخراج شد، استعفاء و یا ترک کار می تواند از دلایلی باشد که شما کار قبلی خود را از دست داده ایدـ، به صورت کامل در پست های قبلی به نحوه برخورد شما با این سوال خواهیم پرداخت، از سوالاتی است که بسیاری در پاسخ به آن اشتباه می کنند.
۹- دلیل عدم اشتغال شما (اگر در حال حاضر بیکار هستید) چیست؟
باید آمادگی پاسخگویی به این سوال را داشته باشید که اگر در حال حاضر مشغول به فعالیت در هیچ زمینه ای نیستید، دلیل آن چیست. ممکن است دلیل آن ورود تازه شما به بازار کار باشد که امری طبیعی است، ولی اگر دلیل بیکاری شما اخراج از کار قبلی و یا عدم پیدا کردن کار باشد بهتر است برای پاسخ خود دلیل موجه تری پیدا کنید و اخراج شدن خود را تا حد ممکن پنهان کنید.
۱۰- چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟
برای پاسخ به این سوال که نقاط برجسته شما برای این شغل چیست امادگی داشته باشید. از این که چگونه این شغل می تواند برای شما مفید باشد صحبت نکنید، بلکه توضیح دهید که شما چگونه می توانید برای این شغل مفید باشید. این استراتژی را فراموش نکنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تعریف کردن از خودتان به هیچ عنوان نباید به گونه ای از حد گذشته باشد و باید در تمام طول مصاحبه ضمن بیان کردن توانایی های خود، تلاش کنید آنها را به صورت کاملا پنهان بیان کنید.
۱۱- چرا شما این شغل را می خواهید؟
برای پاسخ به این سوال نباید از علاقمندی هایمان به این شغل بگوییم. بلکه باید از اهداف شخصی مان و از دانستی هایمان در مورد این شغل صحبت کنیم. البته بهتر است بگوییم بهتر است در عین حال که علاقه تان به این شغل را نشان می دهید، از توانایی های و دانش های تخصصی خود و تجربیات تخصصی خود در زمینه شغلی مورد نظر بگویید.
۱۲- آیا شما سوال دیگری دارید؟
کم اهیمت شمردن این سوال، اشتباه بزرگی است که خیلی از افراد مرتکب می شوند. یک سوال خوب داشته باشیم (نه در مورد زمان تعطیلات کاری).
با توجه به اهمیتی این سوال و اهمیت پاسخی که شما به مصاحبه گر باید بدهید، در پاسخ به این سوال ۵۰ پاسخ مناسب آماده کرده ایم که در مرحله تدوین نهایی است و به زودی در وبسایت قرار خواهد گرفت تا بتوانید با آمادگی کامل به این سوال مصاحبه گران پاسخ دهید.
برای مشاهده سوالاتی که نباید در این بخش بپرسیم می توانید مقاله ما را در مورد “۳۰ پاسخ بد به سوالات مصاحبه گران”، جالب و غمگین (زیر پاسخ های بد واقعی هستند).
همانطور که ذکر کردیم در پست های بعدی به صورت مشروح به این دوازده گانه مصاحبه های استخدامی خواهیم پرداخت، توجه به این بخش را به هیچ عنوان کم اهمیت نشمرید.
0/5 (0 نظر)

پاسخ دهید